تبلیغات
آب و هوا شناسی نو - جبهه سرد
 
آب و هوا شناسی نو
درباره وبلاگ


دانشجوی دکتری اقلیم شناسی

مدیر وبلاگ : مجتبی فخاری واحد
online
پنجشنبه 4 اردیبهشت 1393

جبهه سرد

جبهه سرد یک منطقه با هوای سرد، خشک و پایدار است که جایگزین هوای گرم و مرطوب با ناپایداری مشروط میشود. جبهه سرد با یک خط ممتد آبی همراه با مثلث هایی که جهت حرکت جبهه را نشان میدهد، بر روی نقشه های سطح زمین مشخص میشود. موقعیت این جبهه ها چطور روی نقشه ها مشخص میشود؟

در تصویر زیر منطقه اطراف جبهه سرد نشان داده شده است. داده های ترسیم شده بر روی نقشه هوای شهر ها را در زمان عبور جبهه نشان میدهد. این داده ها شامل دما، دمای نقطه شبنم، هوای حال حاضر، پوشش ابر، فشار تراز دریا،  سرعت و جهت بادها را نشان میدهد. خط های کوچک پایین سمت راست هر ایستگاه تغییرات فشار در سه ساعت گذشته را نشان میدهدکه اگر افزایشی باشد(/) و اگر کاهشی باشد با (\) نشان داده شده است. با تمام این اطلاعات میتوان موقعیت جبهه را مشخص نمود.(البته مکان یابی جبهه بر روی نقشه های هوا همیشه یک فرایند مشخص نیست. حتی هواشناسان هم در یک موقعیت دقیق میتوانند اتلاف نظر داشته باشند).


http://www.uploadax.com/images/58264571078003548823.jpg

از معیارهای زیر برای تعیین مکان جبهه بر روی نقشه های هوا استفاده میشود:

1- در یک فاصله کوتاه اختلاف دمای شدید مشاهده میشود.

2-  تغییرات در مقدار رطوبت هوا

3- تغییر در جهت بادها

4- فشار و تغییرات فشار

5- ابرها و الگوی بارندگی

در شکل بالا اختلاف شدید بین دما و دمای نقطه شبنم را در دو طرف جبهه میتوان مشاهده نمود. همچنین یک تغییر از جنوبغربی در جلوی جبهه به شمال غربی در پشت آن وجود دارد. توجه داشته باشید که هر همفشار در امتداد جبهه تاب خورده است که عمل تغییر جهت بادها است. جبهه سرد یک ناوه کم فشار است، تغییرات شدید فشار میتواند در موقعیت قرار گیری جبهه مهم باشد. از علائم تغییر فشار بر روی نقشه میتوان فهمید که در جلوی جبهه فشار کاهش و در پشت جبهه سرد فشار افزایش میابد. الگوی بارندگی در امتداد جبهه سرد در شکل بالا(زمینه سبز رنگ) همانند تصویر رادار داپلر(شکل پایین) نشان از گسترش شمال شرقی به جنوب غربی بارندگی و با امتداد جبهه هماهنگی دارد. توجه داشته باشید که در شکل زیر بارندگی ملایم تا متوسط(رنگ سبز) در منطقه وسیعی از اطراف جبهه رخ میدهد در حالی که بارش های سنگین(رنگ زرد) در نوار باریکی در جلوی جبهه سرد رخ میدهد. توفان های تندری(رنگ قرمز) در هر جایی رخ نمیدهد بلکه در مناطق معینی از جلوی جبهه اتفاق میافتد.


http://www.uploadax.com/images/84257484176254180973.jpg
نوع مطلب : سینوپتیک، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 2 مهر 1397 06:57 ب.ظ
با سلام. لطفاراجع به چگونگی تقویت سامانه های کم فشار و پرفشار به صورت مدل توضیح دهید. ممنونم
شنبه 25 دی 1395 06:44 ب.ظ
سلام - از پاسختان به سوال اینجانب ممنونم.
یکشنبه 12 دی 1395 06:05 ب.ظ
سلام؛خسته نباشیدهمانگونه که میدانیم هوای سرد به خاطر فشار زیاد؛ سنگین بوده و تمایل به نشست داردو برعکس هوای گرم سبک است و می خواهد بالا برود.به نظر بنده علت تشکیل جبهه سرد هم به زبان ساده همین است که هوای سرد با حرکت تندافقی در سطح زمین هوای گرم را به عقب می راند و هوای گرم بالا می رود و هوای سرد به سرعت جای آن را میگیردو سبب حاکمیت سرمادر منطقه ای می شود قبلا گرم بود.لطفااگر ممکن هست بفرمایید با ملاحظه این خاصیت های هوای سرد و گرم دراصل چرا جبهه گرم تشکیل می شودوهوای گرم به سطح زمین می رسد و بادهای گرم با سرعت بالا میوزند؟ چون هوای گرم همواره تمایل به صعود دارد و هیچگاه نباید در سطح زمین با سرعت به شکل افقی بوزد.
مجتبی فخاری واحد
با سلام
این شرایط که فرمودید برای پر فشار حرارتی صادق است، اما در عرض های پایین پر فشارها دینامیکی هستند. یعنی در اثر همگرایی در ترازهای بالا هوا مجبور به نزول می شود. هوای در حال نزول به حالت ادیاباتیکی گرم می شود تا به ترازهای پایین که می رسد تبدیل به توده هوای گرم شده است.
چهارشنبه 26 آبان 1395 02:28 ب.ظ
با سلام در جلوی جبهه گرم كه باران و برف داریم..سوال كی برف داریم..كی باران ممنون
مجتبی فخاری واحد
با سلام
نوع بارش به دمای لایه های پایینی جو بستگی دارد. اگر دما کمتر از صفر درجه باشد عموما برف و در دماهای بالاتر صفر عموما باران می بارد.
چهارشنبه 24 تیر 1394 07:03 ق.ظ
با سلام و عرض خسته نباشید و قبولی طاعات و عبادات شماخدمت شما
من برای ترسیم نقشه های فشار و نم ویژه در نرم افزار گردس نیاز به راهنمایی دارم اگر زحمتی نیست نوع فرمت داده ها جهت دانلود از سایت نووا و نحوه شروع کار با این نرم افزار به صورت گام به گام توضیح دهید.یاداوری می کنم که با ورژن قدیمی این نرم افزار اشنای نسبی دارم اما با ورژن جدی به مشکل برخوردم.
با تشکر از همکاری شما
با تشکر
دوشنبه 22 اردیبهشت 1393 09:14 ب.ظ
با سلام چرا موجی بارشی که در کشور است وحرکت ان به صورت سلول بسته است وحرکت کندی دارد اما در ترازهای فوقانی جو250 و300 سرعت وزش باد شدید است علت چیست؟
مجتبی فخاری واحد
سلام
همانطور که در جواب دوستان قبل نیز عرض کردم سامانه فعال بر روی منطقه دارای الگوی بلوکینگ(بندالی) است. از مشخصه بارز این الگو ها سرعت کم حرکت آنها است.
شنبه 20 اردیبهشت 1393 08:01 ب.ظ
تاوایی پتانسیل چیست؟
مجتبی فخاری واحد
سلام
تاوایی پتانسیل به عنوان نسبت تاوایی مطلق بر عمق ستون هوای درحال چرخش تعریف میشود.
به دلیل طولانی بودن جواب خواهش دارم به یکی از منابع زیر مراجعه نمایید:
1- اصول و مبانی هواشناسی، غلام عباس فلاح قالهری، ص 460.
2- دینامیک جو در عرض های میانه، سید ابوالفضل مسعودیان، ص 161.
3- http://www.zamg.ac.at/docu/Manual/SatManu/main.htm?/docu/Manual/SatManu/Basic/Parameters/PV.htm
شنبه 20 اردیبهشت 1393 04:21 ب.ظ
با سلام چرا این موج بارشی که از غرب وارد شدهحرکت ان به صورت بندالی است وخیلی سریع به کشور نفوذ نمی کند?
مجتبی فخاری واحد
سلام
به طور کلی بادها دارای دو مولفه مداری و نصف النهاری هستند. زمانی که مولفه مداری قویتر باشد بادها به موازات مدارات و با نوسان کم و سرعت بالایی جریان دارند اما اگر مولفه نصف النهاری قویتر باشد جریان بادها شمالی جنوبی یا جنوبی شمالی خواهد بود و ناوه های و پشته های عمیقی شکل میگیرد که حرکت کندی خواهند داشت.
پنجشنبه 18 اردیبهشت 1393 06:11 ب.ظ
با سلام ابرهای همرفتی چگونه شکل می کیرند؟
مجتبی فخاری واحد
سلام
ابرهای همرفتی زمانی تشکیل میشود که ناپایداری شدید باشد(مانند جبهه سرد)
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393 03:32 ب.ظ
با سلام وخسته نباشید خدمت مجتبی فخاری واحد چرا موج بارشی که در تراز میانی جو بر روی دریای مدیترانه شکل گرفته با بادهای شدید تراز فوقانی جو همراهی نمی شود؟
مجتبی فخاری واحد
سلام دوست عزیز. با توجه به لینک های زیر که حرکت باد در تراز های 500 و 300 هکتوپاسکال را نشان میدهد میتوان گفت که سیستمی که در روی مدیترانه فعال است در تراز 500 هکتوپاسکال دارای سرعت بالایی نیست اما در تراز 300 هکتوپاسکال با سرعت بسیار بالایی جریان دارد. چون جت استریم جنب حاره در تراز های بالاتری نسبت به جت قطبی تشکیل میشود

http://earth.nullschool.net/#current/wind/isobaric/500hPa/orthographic=-319.00,42.48,450

http://earth.nullschool.net/#current/wind/isobaric/250hPa/orthographic=-329.79,32.14,450
یکی دیگر از عوامی که در سرعت باد تاثیر دارد گرادیان فشار استو همانطور که در دو لینک زیر مشخص است گرادیان فشار در تراز 500 خیلی بالا نیست اما در تراز 200 و 250 گرادیان شدید تر است.
http://www.irimo.ir/cdk/func/loadmodule/system/cdk/sismodule/user___call_function.php/ctp_id/119/func_name/met_getImage/img_name/YWN0IDUwMDEyaDAwIDE0MDUwNy5wbmc=/

http://www.irimo.ir/cdk/func/loadmodule/system/cdk/sismodule/user___call_function.php/ctp_id/119/func_name/met_getImage/img_name/YWN0IDIwMDEyaDAwIDE0MDUwNy5wbmc=/
سه شنبه 16 اردیبهشت 1393 11:59 ب.ظ
سلام اگر درمورد سیتمهای بندالی مطالبی بگذارید ممنون میشم
سه شنبه 16 اردیبهشت 1393 10:34 ب.ظ
با سلام پرفشاری در غرب شکل گرفته که سبب تضعیف سامانه بارشی که در روی مدیترانه است می شود چرا این پرفشار حرکت ارامی دارد؟
مجتبی فخاری واحد
سلام
در اقلیم شناسی پدیده ای به نام بلوکینگ یا بندال وجود دارد. سامانه بندالی به دلیل استقرار خاص سامانه های فشاری سرعت کمی دارند. یکی از این نوع ساانه ها استقرار یک مرکز پر ارتفاع در عرضی بالاتر از یک مرکز کم ارتفاع است. نوع دیگر کم ارتفاع بردیده است. الگوهای تراز 500 هکتوپاسکال امروز حاکی از استقرار این سامانه ها بر روی ایران است. یک کم ارتفاع بریده که مرکز آن بر شمال شرق ایران است و سامانه پر فشاری که بر روی دریای سرخ قرار دارد و زبانه آن از روی غرب ایران تا عرض های بسیار بالا گسترش یافته است
سه شنبه 16 اردیبهشت 1393 07:39 ب.ظ
با عرض سلام وخسته نباشیدچرا جبهه سرد حرکت سریعی دارد توضیحاتی بدهید ممنون میشم
مجتبی فخاری واحدسلام
پاینده باشید
این امر به دلیل آرایش جبهه هاست. همانطور که میدانید در جبهه سرد، هوای سرد جایگزین هوای گرم میشود و در جبهه گرم، هوای گرم جایگزین هوای سرد میشود. بنابراین در جبهه سرد هوای سرد، چگال و سنگین راحت تر میتواند هوای گرم و سبک را به حرکت در بیاورد. اما در جبهه گرم، هوای گرم و سبک کار دشوار تری برای عقب راندن هوای سرد و سنگین دارد.
گرادیان دما و فشار نیز در جبهه سرد شدید تر است که به نطر میرسد در سرعت حرکت آن تاثیر داشته باشد.
سه شنبه 16 اردیبهشت 1393 11:14 ق.ظ
با سلام ایا افزایش فشار هوا پرفشار حرکت سریعی دارد؟
مجتبی فخاری واحد
سلام
اگر فاصله دو مرکز کم فشار و پر فشار ثابت باشد، با افزایش فشار در پر فشار(یا کاهش فشار در کم فشار) گرادیان فشار شدید تر میشود و طبیعتا باد با سرعت بیشتری میوزد.
دوشنبه 15 اردیبهشت 1393 05:31 ب.ظ
با سلام چه عاملی باعث می شود که سیستمهای کم فشار بارشی به صورت سلول بسته باشند؟
مجتبی فخاری واحد
با سلام
سیستم های کم فشار مانند یک چاله هستند و دارای کمبود فشار هستند. حال سیستم کم فشار را یک چاله فرض کنید که میخواهید خطوط هم ارتفاع را برای آن ترسیم کنید. طبیعتا خطوط ارتفاعی به صورت خطوط بسته تو در تو خواهد بود. برای یک کوه و پر فشار هم دقیقا همین حالت است. با این تفاوت که در کم فشار اعداد فشار رو به داخل کم میشود ولی اعداد پر فشار رو به داخل زیاد میشود. در واقع آن سلول بسته خط همفشار است که در مرکز آن حداقل فشار وجود دارد.
یکشنبه 14 اردیبهشت 1393 03:37 ب.ظ
باسلام جت استریم جنب حاره به دلیل ثابت بودن سرعث زاویه ای یعنی چه؟
مجتبی فخاری واحد
سلام
در پست جدید جت استریم ها و عوامل تشکیلشون رو گذاشتم
امیدوارم مفید باشه
شنبه 13 اردیبهشت 1393 11:41 ب.ظ
با سلام چگونه جت استریم حاره وجت استریم شرقی تشکیل می شوند؟
مجتبی فخاری واحدسلام

جت استریم جنب حاره به دلیل ثابت بودن سرعت زاویه ای و جت استریم قطبی تحت تاثیر گرادیان شدید دما در بالای جبهه قطبی به وجود می آیند.
انشالله در آینده مطالبی در مورد جت استریم ها در وبلاگ قرار میدهم
جمعه 12 اردیبهشت 1393 05:38 ب.ظ
با سلام جرا بعضی از سامانه های بارشی به دو شاخه تبدیل می شوند و چراشاخه شمالی ان حرکت سریعی دارد ولی شاخه جنوبی ان حرکت کندی دارد؟
مجتبی فخاری واحد
سلام
منظور شما از دوشاخه چیست؟
به طور کلی سرعت سامانه ها یا به عبارتی سرعت امواج بلند به دامنه آنها بستگی دارد. هر چه دامنه موج کوتاه تر باشد سرعت حرکت آن بیشتر و هر چه دامنه موج بلند باشد(تا عرض های پایین جغرافیایی گسترش یابد) سرعت موج کمتر است.
چهارشنبه 10 اردیبهشت 1393 10:42 ب.ظ
با سلام من در اخبار شنیده ام که ابرهای نشانه بادهای شدیددر ترازهای بالای جوعلت چیست؟
مجتبی فخاری واحد: سلام
به عوامل متعدد(که در جواب دوست قبلی ذکر شد) هر چه از سطح زمین به سمت ترازهای بالای جو حرکت میکنیم سرعت بادها افزایش و دمای هوا کاهش میابد، به طوری که در محل قرارگیری ابرهای سیروس (تا 12 کیبومتر) دما به کلی زیر نقطه انجماد است و ذرات ابرها را کریستال های یخ تشکیل میدهد. این ذرات با توجه به سرعت و جهت باد اشکال متنوعی به خود میگیرند که با استفاده از آنها میتوان سرعت باد در ترازهای بالا را تخمین زد.
سه شنبه 9 اردیبهشت 1393 02:57 ب.ظ
با سلام علت تشکیل بادهای شدید در تراز فوقانی جو چیست؟
مجتبی فخاری واحد
با سلام
به چند دلیل بادها در ترازهای بالا با سرعت بالایی میوزند1- کاهش چگالی هوا 2- اختلاف دمای شدید و به تبع آن نیروی گرادیان فشار قوی (مانند بالای جبهه سرد)3- ثابت بودن سرعت زاویه ای 4- نبود اصتحکاک
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • کل بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تصاویر
 
 
بالای صفحه
 
online